Festivalul Filmului Polonez jpeg

Festivalul Filmului Polonez

Pentru începutul lunii noiembrie am pregătit Festivalul Filmului Polonez într-o formulă nouă:prezentăm șapte dintre cele mai interesante filme poloneze ale anului trecut împreună cu alte șapte pelicule reprezentative pentru cinematografia poloneză. În fiecare zi de festival, spectatorii vor avea ocazia să descopere legăturile dintre clasic și modern în cinematografia poloneză.

Proiecțiile vor avea loc în două cinematografe din București:Cinema Studio(bd. Magheru nr. 29, metrou Piața Romană) și Studioul „Horia Bernea” din incinta Muzeului Național al Țăranului Român(Şos.Kiseleff nr. 3, metrou Piața Victoriei), precum și în Cinematograful Gaudeamus din Chișinău (str. Vasile Alecsandri nr. 4). Toate filmele au subtitrare în limba română.

Programul pe zile:

vineri, 2.11.2012

Cinema Studio și Gaudeamus:

ora 18.00Canalul (Kanał), 1956, 91 min.Regia:Andrzej Wajdaora 20.00În beznă(W ciemności), 2011, 145 min.Regia:Agnieszka HollandMuzeul Național al Țăranului Român:

ora 18.00Lege și pumn(Prawo i pięść), 1964, 93 min.Regia:Jerzy Hoffman, Edward Skórzewskiora 20.00Róża, 2011, 94 min.Regia:Wojciech Smarzowski

sâmbată, 3.11.2012

Cinema Studio și Gaudeamus:

ora 18.00Abel, fratele tău(Abel, twój brat), 1970, 87 min.Regia:Janusz Nasfeterora 20.00Curajul(Wymyk), 2011, 85 min.Regia:Greg Zgliński

Muzeul Național al Țăranului Român:

ora 18.00Copoii(Psy), 1992, 105 min.Regia:Władysław Pasikowskiora 20.00Cârtița(Kret), 2010, 108 min.Regia:Rafael Lewandowski

duminică, 4.11.2012

Cinema Studio și Gaudeamus:

ora 18.00Maica Ioana a Îngerilor(Matka Joanna od Aniołów), 1960, 103 min.Regia:Jerzy Kawalerowiczora 20.00În numele diavolului(W imieniu diabła), 2011, 112 min.Regia:Barbara Sass

Muzeul Național al Țăranului Român:

ora 18.00Ki, 2011, 99 min.Regia:Leszek Dawidora 20.00Amatorul(Amator), 1979, 117 min.Regia:Krzysztof Kieślowskiluni, 5.11.2012

Cinema Studio și Gaudeamus:

ora 18.00Tabăra morților (Baza ludzi umarłych), 1958, 105 min.Regia:Czesław Petelskiora 20.00Camera sinucigașilor(Sala samobójców), 2011, 112 min.Regia:Jan Komasa

marți, 6.11.2012

Cinema Studio și Gaudeamus:

ora 18.00Lege și pumn(Prawo i pięść), 1964, 93 min.Regia:Jerzy Hoffman, Edward Skórzewskiora 20.00Róża, 2011, 94 min.Regia:Wojciech Smarzowskimiercuri, 7.11.2012

Cinema Studio și Gaudeamus:

ora 18.00Copoii(Psy), 1992, 105 min.Regia:Władysław Pasikowskiora 20.00Cârtița(Kret), 2010, 108 min.Regia:Rafael Lewandowski

Muzeul Național al Țăranului Român:

ora 18.00Abel, fratele tău(Abel, twój brat), 1970, 87 min.Regia:Janusz Nasfeterora 20.00Curajul(Wymyk), 2011, 85 min.Regia:Greg Zglińskijoi, 8.11.2012

Cinema Studio și Gaudeamus:

ora 18.00Ki, 2011, 99 min.Regia:Leszek Dawidora 20.00Amatorul(Amator), 1979, 117 min.Regia:Krzysztof Kieślowski

Muzeul Național al Țăranului Român:

ora 18.00Maica Ioana a Îngerilor(Matka Joanna od Aniołów), 1960, 103 min.Regia:Jerzy Kawalerowiczora 20.00În numele diavolului(W imieniu diabła), 2011, 112 min.Regia:Barbara Sass

vineri, 9.11.2012

Muzeul Național al Țăranului Român:

ora 18.00Tabăra morților (Baza ludzi umarłych), 1958, 105 min.Regia:Czesław Petelskiora 20.00Camera sinucigașilor(Sala samobójców), 2011, 112 min.Regia:Jan Komasa

sâmbată, 10.11.2012

Muzeul Național al Țăranului Român:

ora 18.00Canalul(Kanał), 1956, 91 min.Regia:Andrzej Wajdaora 20.00În beznă(W ciemności), 2011, 145 min.Regia:Agnieszka Holland