Afis Interferente, febr  2025 jpg

Conferință istorică susținută de Petre Otu: „Conferința de la Ialta (4-11 februarie 1945) și însemnătatea ei în configurarea lumii postbelice”

Joi, 6 februarie, ora 17:00, la Cercul Militar din București, istoricul Petre Otu va susține o conferință deosebit de interesantă în care va analiza una dintre cele mai semnificative întâlniri ale secolului XX – Conferința de la Ialta.

Evenimentul va aduce în prim-plan momentele cheie petrecute acum 80 de ani, când liderii Aliaților, Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt și Iosif Stalin, s-au întâlnit în Crimeea pentru a decide soarta Europei postbelice și a contura ordinea mondială de după conflict

În cadrul acestei conferințe, istoricul Petre Otu va analiza în detaliu implicațiile politice, economice și diplomatice ale acordurilor de la Ialta, dar și tensiunile care au marcat relațiile dintre Marile Puteri ale vremii.

Cu o vastă experiență în istoria secolului XX, Petre Otu va aborda subiecte precum divizarea Europei în sfere de influență, crearea Națiunilor Unite, dar și cum aceste decizii au influențat evoluțiile ulterioare ale Războiului Rece.

Această conferință promite să fie o oportunitate deosebită pentru toți cei interesați de înțelegerea aprofundată a evenimentelor care au marcat sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial și începutul unei noi ere în politica internațională.

Mai multe pentru tine...